Skip to main content

מחירי הדיור עולים במגמה יותר איטית בישראל: היכן ניתן למצוא מכירים יותר טובים

6 minute read

By Yana Karnaukhov

חפש דירות באינטרנט ואל תחכה למחר כי המחירים רק יעלו

למצוא תנאים טובים למשכנתא ולנהל משא ומתן על מחירים הם אלמנטים הכרחים כדי לצאת עם עסקה שווה, דירה טוב, במיקום מעולה ומחיר לא גבוה מדי

כשאתה שוכר דירה תחשוב על למצוא שותפים, לנהל משא ומתן על מחירים, ולחשוב על מיקום יצירתים

לא לשכוח להיות נחמד, רגוע וגמיש כי כל התכונות האלה ישכנעו בעלי נכס להתעסק דווקא איתך ולא עם מישהו אחר שאפילו לפעמים מוכן לשלם יותר ממה שאתה יכול לשים על השולחן

לפעמים אפשר ללכת על שיטת עשה בעצמך כדי להוריד מחיר

החיים בערים המטרופוליות אינם זולים, במיוחד בארץ ישראל. עלויות הדיור והמחיה להשכרה גדלות בהתמדה במשך עשור בזמן שהשכר נותר על כנו. לצעירים מאוד קשה למצוא דרך להיכנס לשוק הנדלן בארץ. אבל עכשיו, חל שינוי קל במחירי הדיור ברחבי הארץ, אם אתם מוכנים להקדיש את הזמן שלכם בשביל למצוא דילים להתמקח על המחירים. בערים גדולות כמו תל אביב, ירושלים, וחיפה עדיין אפשר למצוא משהו אם ממש ממש משתדלים שעם שיפוץ קל יכול להוות השקעה נהדרת. אפשר אפילו למצוא מחירים אטרקטיבים. אתה יכול למצוא את עסקאות הדיור העדכניות ביותר בישראל בחיפוש מקוון.

בין אם אתם מחפשים לשכור או לקנות בתל אביב, רעננה, מודיעין, או ירושלים, ייתכן שעכשיו זה הזמן הטוב ביותר עבורכם לנצל את ההזדמנות ולהתחיל להיכנס לשוק הנדלן. הדרך הטובה ביותר למצוא דירות ובתים במחירים נמוכים היא לחפש באינטרנט כבר עכשיו.

Ink Drop / Shutterstock

מדוע עכשיו זה הזמן לקנות או לשכור?

שר השיכון זאב אלקין דוחף תוכנית שתיצור עשרות אלפי יחידות דיור חדשות בשנים הקרובות על ידי הצעת ערים מסוימות מיליוני שקלים כתמריץ לאישור פרויקטי בנייה. 1התוכנית המוצעת היא חלק ממהלך ממשלתי להגדלה מהירה של היצע הדירות בתקווה להוזיל מחירים ולהילחם במשבר הדיור הגובר בישראל. התוכנית מדברת על 12 ערים בארץ: ירושלים, לוד, בת ים, קריית אונו, חיפה, נתניה, גבעתיים, רמת גן, אשדוד, בית שמש, חדרה וקריית ים.

הסיבה הנוספת למה עכשיו זה הזמן לקנות או להשכיר זאת הסיבה הפשוטה שאין ברירה. אפילו שב -2021 מכירי הדירות קפצו ב-10% צריך לחיות איפשהו וככל שמחכים יותר זמן, המחירים רק גדלים. 2כולם נכנסים לשוק עכשיו, ואתה לא רוצה להיות האחד שמפספס. למשל בחודש אוקטובר 2021, 14,000 דירות נמכרו. זה מהווה את המספר החודשי הכי גבוה של קניות או מכירות מאז יוני 2015. כלומר, עכשיו זה הזמן.

הביקוש לדיור בישראל עלה בהרבה על ההיצע במשך יותר מעשור  ואין שום סיבה לעניין להשתפר בקרוב. אחד השווקים הסוערים ביותר המנוטרים בשנים האחרונות הוא הנדל”ן. בעוד שמומחים חזו בעבר את מחירי הדיור המשגשגים בעתיד הקרוב, מומחים ממשיכים ליעץ כי בועת הנדל”ן בארץ, לא צפויה להירגע.

המספרים הקשורים לשוק הדיור מדברים בעד עצמם. מחירי הדירות צפו בעליות של 10% אחוזים בממוצע.

לא רק הבעלות על הנכס רואה עליות, אלא גם השכירות. למה בדיוק מחירי השכירות לא עולים באותה מהירות כמו המכירים לקנות דירה?. אחוז לא קטן מאנשי המקצוע הצעירים והרווקים חזרו לגור עם המשפחה כדי לחסוך כסף.

עם המספר המוגדל של אנשים העובדים מהבית, אין מה למהר דחוף לחזור לעיר הגדולה או לגור ליד העבודה. זה מונע מבעלי הדירות את האפשרות ליישם הסלמה שנתית של שכר הדירה. למעשה, הם נאלצים להוריד מחירים  לפעמים כדי למשוך שוכרים.

מחירי השכירות עשויים לעלות שוב כאשר המשרדים ייפתחו בחזרה במשרה מלאה והעובדים יחזרו לערים הגדולות. בינתיים, מי שמחפש לנצל את עלויות הדיור הנמוכות הנוכחיות צריך להיות אסטרטגי בחיפוש שלהם.

איך למצוא עסקאות דיור

ישנן מספר דרכים שבהן תוכל להבקיע בית חדש בתקציב נמוך. בין אם אתה רוצה לקנות או לשכור, להיות אסטרטגי בחיפוש הדיור שלך יעזור לך לזכות בהרבה. למחפשי בתים יש קצת כוח להיכנס לחיפוש שלהם, שכן מתווכים הופכים יצירתיים במאמץ למשוך עניין וליצור מכירות. לפני שאתם מתחילים, אל תחפשו רק באינטרנט. תתייעצו עם משפחה וחברים שעברו את זה ומצאו דירה. תלמדו מהטעיויות וההצלחות שלהם.

הנה שישה דברים שאתה יכול לעשות כדי למצוא דיור זול3.

1. חפש משכנתא טובה

דירה ממוצעת בארץ ישראל מוערכת ב1.6-1.8 מיליון שקלים. אם מדובר בדירה בתל אביב, אתם מסתכלים על מחירים עוד יותר גבוהים. לכן התנאים של המשכנתא שלכם הם מאוד מאוד חשובים. המשכנתא חייבת להתאים להכנסה הפנויההצפויה  של המשפחה (השתכרות המשפחה פחות הוצאותיה השוטפות), ובחירת מסלול משכנתא עם החזרים כבדים בהחלט יכולה לגרום לבעיות תקציביות-פיננסיות של המשפחה. אפשר לקחת משכנתא לבד, אבל  רק בתנאי שמבינים מה גובה ההחזר שתוכלו לעמוד בו. בנוסף, זה הכרחי להבין ומבינים איזו משכנתא היא האידיאלית והזולה ביותר מבחינתכם. בשביל זה מאוד יעזור להתעייץ עם אנשי מקצוע בתחום ולעשות חיפוש מקוון.

2. לנהל משא ומתן עם בעלי דירות

שוכרים צריכים לנצל את הצורך של בעל הבית למלא תפוסה ולנהל משא ומתן על התעריף שלך. לא צריך להתבייש וצריך לנסות לעמוד על שלכם.  חלקם כבר נאלצו להוריד את דמי השכירות שלהם. אל תפחד לבקש תעריף נמוך יותר או לראות אם בעל הבית יכול להציע לך עסקאות חלופיות, כגון הנחה לשנה הראשונה או לטווח ארוך יותר המאפשר לך לנעול תעריף רצוי. בעלי הדירות רוצים שתחתמו על חוזה השכירות בדיוק כמו שאתם רוצים לזכות בדמי שכירות נמוכים יותר, אז זכרו זאת בזמן שאתם מחפשים מקום להשכרה.

3. תחשבו באופן יצירתי על מיקום הדירה

מיקום הדירה מאוד משפיע על איכות החיים, כמה זמן לוקח להגיע לעבודה, ולאיזה גן או בית ספר הילדים שלכם ילכו. לכן מאוד חשוב ללמוד כמה שיותר על המקום לפני שמתחילים לחפש שם דירות. תזכרו שלגור בתל אביב מאוד יקר, ואולי לא כדאי לחפש דווקא שם. אולי אפשר למצוא  די קרובה לתל אביב, וכל הקטריונים יהיו טובים, אבל המחיר יהיה הרבה יותר נגיש.

4. למצוא דירות ריקות

לבסוף, יש הרבה יחידות ריקות שצריך למלא מחדש. בעוד הבעלים נאבקים למצוא אנשים שימלאו אותם, רבים מורידים מחירים כדי למשוך אנשים חדשים.

השתמש באתרי נדל”ן מקוונים כדי לחפש יחידות שצריכות דיירים ולהשוות את כל מה שזמין. שים לב לסוגי יחידות החורגים מהתקציב שלך ובדוק אם יש מחירים נמוכים יותר המוצעים במהלך השפל הכלכלי הזה.

5. משא ומתן אפקטיבי

גם במסגרת משא ומתן להורדת שכר הדירה, הנשק החשוב והחזק ביותר העומד לרשות השוכר הוא ידע שהשוכר מביא לשולחן. חשוב לבצע סקר שוק, לברר מהן עלויות השכירות בדירות דומות באזור ובאיזורים אחרים שקרובים לאיזור המיוחל, ולהשוות זאת לשכר הדירה הנדרש. תתכוננו להציג לבעל הדירה את כל האינפורציה שמצאתם שתומכת במחיר שאתם מנסים להשיג. במידה ושכר הדירה הנדרש גבוה משמעותית משכר הדירה שצריך לשלם עבור דירות אחרות באיזור, מאוד מומלץ לא להתייאש ולנסות להסביר את זה לבעל הדירה. אם זה לא עובד, כדאי לחפש דירה אחרת.

6. ללכת על שיטת עשה זאת בעצמך

לעיתים, המשכיר מוצא את עצמו בסיטואציה שבעל הבית אומר שיש צורך לבצע תיקונים שונים ומגוונים בבית המושכר. זה בדרך כלל מעיק על השוכר. למרות זאת, המשכיר מטיל את זה על השוכר בהתאם לחוזה השכירות. תיקונים כאלה יכולים להיות תיקוני אינסטלציה, וכבנה מלאכות שונות. אתה יכול להשתמש בזה, ולהציע לבצע פעולות מיוזמנתך, תוך הסרת הנטל ממשכיר הדירה. הטקטיקה הזאת יכולה בהחלט לשמש כעילה להפחתת דמי השכירות בתמורה. כדאי לנסות.

7. כמה זמן צריך לחכות לפינוי הדירה

הסוגיה הזאת תלויה בבעל הנכס ואיזה הסכם יש בין בעל הנכס והשוכרים הנוכחיים. אם יש לך גמישות לגבי מתי להיכנס לדירה, זה משהו שאפשר להשתמש בו בכדי לנסות לקבל הנחה במחיר החודשי של הדירה להשכרה. הצגת גמישות מסוג זה, תהפוך אותך לשוכר יותר רלוונטי במשק.

8. נעימות, רגיעה, ונחמדות

אסור לשכוח את הדברים הבסיסים כשמחפשים דירה שגם יכולים לתרום להורדת מחירים ולשכנוע בעל הנכס שאתה הבן אדם הנכון לתת לו להשכיר את הדירה. הרבה שוכרים באים להתהליך לא רגועים. חוסר הרגיעה הזה יכול לעצבן ולהכעיס את בעל הנכס, וזה בטוח לא יתרום להשגת המטרה של הדירה במחיר טוב. לפעמים קשה להישאר רגוע במיוחד אם כבר הייתה לכם חוויה לא נעימה, אבל זה מאוד חשוב. מאוד חשוב גם להיות נעימים וחביבים. תשכנעו את בעל הנכס שבדיוק אתכם מאוד נחמד לדבר והבעל נכס ירצה להשכיר לכם אפילו אם המחיר טיפה יותר נמוך.

9. האם אתם מכירים מישהו עם דירה?

שיטה טובה לחיפוש דירה במחיר טוב, מתחילה עם מי שאתם מכירים. יש מספר לא קטן של ישראלים שיש להם דירה שהם משכירים או מהם מכירים מישהו שמשכיר דירה. הרבה פעמים בעלי הנכס מעדיפים להכניס לנכס שלהם מישהו שמגיע עם המלצה. והם אפילו מוכנים לעשות קצת הנחה. לכן זה חשוב לשאול אנשים שאתם מכירים, חברים, משפחה, האם הם מכירים מישהו שמחפש להשכיר. אל תתביישו!

10. שותפים

אנחנו ממליצים לחשוב על לגור עם שותפים כי זה יכול לאפשר לך למצוא דירה במחיר אטרקטיבי במיקום מעולה שלא היית יכול להרשות לעצמך, אם היית צריך לשלם את כל הסכום לבד. לגור עם שותפים יכולה להיות גם חוויה מאוד כיפית שבא תעשה חברים לכל החיים. זה גם נחמד לחלוק בתיקונים שאולי צריך לעשות בדירה ביחד. לפעמים שותפים ממשיכים לחיות ביחד מדירה לדירה בעיקר אם מוצאים מישהו שחולק בפילוסופית חיים שלך.

חפש באינטרנט את הרישומים האחרונים

זה אולי הזמן הטוב ביותר עבורך להבטיח בית בעיר במחיר סביר. ברגע שהכלכלה תתחיל לגדול עוד יותר, הנדל”ן יחזור בסופו של דבר למגמה הרגילה שלו וישאיר אותך שוב עם אפשרויות מוגבלות.

הקפד גם לחפש את אפשרויות הדיור שלך באינטרנט כדי לראות מגוון אפשרויות דיור לפני שאתה בוחר. כמה אתרים מועילים שבהם אתה יכול להשתמש כדי לחפש רישומים כוללים OnMap4, Madlan5, Homeless6, Nadlan.com7 ו Yad2.8

אתרים אלו מאפשרים לך להשוות בין רישומים, לגלות אילו שכונות הכי משתלמות, ולעזור לך לאתר באילו בתים יכולים להתאים לתקציב שלך. רק הקפד להתעדכן בשינויים הכלכליים האחרונים על ידי חיפוש מקוון. זה ייתן לך תובנה על שוק הנדל”ן המשתנה ללא הרף ויתן לך מושג מה האפשרויות שלך.

Yana Karnaukhov

Contributor

Yana Karnaukhov, Esq., is a Policy Development Program Manager for REAC’s Office of Strategy and Innovation at the U.S. Department of Housing and Urban Development. Yana is a summa cum laude graduate of Loyola University Chicago, where she earned a Bachelor of Business Administration. She is also a graduate of Northwestern University School of Law, where she earned her JD.