Skip to main content

Kanada, İngiltere ve Amerika’da Uluslararası Öğrenci Olarak Uygun Bütçeyle Nasıl Yaşanır?

5 minute read

By Ece Daviso

Öğrenciyken kim yeni bir ülkede yaşamak istemez ki? Uluslararası bir öğrenci olmak size sadece kaliteli bir eğitim alma olanağı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda yeni kültürlerle tanışmanıza ve yeni yaşam becerileri kazanmanıza olanak tanır. Özellikle doğru okulu bulursanız ve kesenize uygun seçimler yaparsanız, düşük bir bütçeyle bile yurtdışında eğitim alabilirsiniz. ABD, İngiltere ve Kanada Da seçim yapabileceğiniz çok çeşitli okullar mevcut. İnternetten yapacağınız araştırma sayesinde yurtdışı burs fırsatlarından da haberdar olabilirsiniz.

Biz de sizlere üniversiteleri karşılaştırmak ve akademik hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilecek bir program bulmak için bir liste hazırladık. Bunlara ek olarak öğrenci yaşamına destek olacak bazı püf noktalara da değindik.

Coolpicture / Getty

Burs Fırsatlarını Takip Edin

Yurtdışında üniversite ücretleri maliyetli olsa da uluslararası öğrencilerin yararlanabileceği pek çok burs fırsatı da mevcut. Özellikle Amerika ve Kanada gibi ülkeler, özellike burs kontenjanına uluslararası öğrencilerin dahil olması için çeşitli imkanları sunuyor. Hem hükümetlerin, hem de üniversitelerin internet sitelerinden araştırma yaparak, bu konuyla ilgili blogları takip ederek, sosyal medya ve LinkedIn üzerinden araştırma yaparak burs fırsatlarından haberdar olabilirsiniz. Unutmayın, bu uzun ve zorlu bir süreç ama sonunda başarıya ulaşmanın ve yeni bir ülkede, değişik hayallere yelken açmanın verdiği his paha biçilemez olacak!

Okulunuzu Uygun Fiyatlı Bir Şehirde Seçin

Uçuşunuzun yanı sıra yurtdışında eğitim almanın en pahalı kısmı yaşam masraflarınız olacaktır. Konuttan ulaşıma ve hizmet maliyetlerine kadar her şey bulunduğunuz yere göre farklılık gösterecektir. Örneğin, Londra veya Toronto gibi büyük şehirleri seçmek, bu şehirlerin dışındaki daha küçük kasabalarda yaşamaya kıyasla çok daha pahalıya mal olacaktır. Bununla birlikte, bir okula taahhütte bulunmadan önce yaşam maliyetini karşılaştırdığınızdan emin olun. Araştırmanızı yapın ve yemekten internete, telefon faturasından elektrik faturasına kadar her şeyin ortalama maliyetini öğrenin. Okumak için daha ucuz ve küçük şehirleri seçerek çok daha fazla tasarruf edebilirsiniz.

Yarı Zamanlı Bir İşe Girin

Kuzey Amerika ve İngiltere’de lise sonrası öğrencilerin tam zamanlı okurken yarı zamanlı bir işte çalışması normaldir. Haftada en fazla 15 saat çalışmak, masrafların ödenmesine ve cebinizde biraz fazladan para kalmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, yarı zamanlı çalışmak özgeçmişinize katkı sağlayabilir ve kampüs dışında yeni insanlarla tanışmanıza yardımcı olabilir. Hatta bazı üniversiteler, kampüs içinde çalışmak isteyen öğrenciler için, kitapçıda ve kafede çalışmak ya da öğretmenlik yapmak gibi çeşitli iş fırsatları sağlıyor. Bu sayede öğrenciler, kampüs içinde rahat bir şekilde para kazanma ve kendini geliştirme imkanı bulabiliyor.

Kampüs Dışında Yaşayın

Tatmin edici bir üniversite deneyimi yaşamak için kampüste kalmak zorunda değilsiniz. Bunun yerine, kampüs dışında yaşayabilir ve paradan tasarruf edebilirsiniz. Yurt odalarının fiyatları genel olarak dışarıya göre yüksek olabilir.1 Ayrıca kampüs dışında yaşayarak, yurtta kalırken ödemek zorunda kalabileceğiniz pahalı yemek planlarından tasarruf edebilirsiniz. Dışarıda, kampüsteki yurt odalarından çok daha uygun fiyatlı, eşyalı daireler ve odalar bulma imkanınız daha fazla. İnternetten yapacağınız hızlı bir araştırmayla, oda arkadaşı arayan öğrencilere veya öğrencilerin üniversite bölgesinde ev bulmalarına yardımcı olan kaynaklara ulaşabilirsiniz. Böylece okuldaki arkadaşlarınızın yanı sıra üniversite dışında da yeni insanlar tanıma fırsatı bulmuş olacaksınız.

Evde Yemek Pişirin

Her gün dışarıdan akşam yemeği sipariş etmek veya mahalledeki kafenizi ziyaret etmek size cazip gelebilir. Ancak, bu yaşam maliyetlerinizi iki katına çıkarır. Bu nedenle evde yemek pişirmek için daha fazla çaba sarf etmek size avantaj sağlayacaktır. Hafta boyunca yemek planınızı hazırlayıp, market alışverişini de bu plana göre yaparak tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca, iyi bir kahve makinesine yatırım yapın, evde kolayca yapabileceğiniz bir şey için her gün para kaybetmeye daha az istekli olacaksınız. Hem sağlıklı hem de hesaplı yemek tarifleri için internetteki kaynaklardan da yardım alabilirsiniz. Arkadaşlarınızı davet edip, beraber yemek yapmayı teklif edebilirsiniz. Böylece yemek yapmak daha keyifli ve kolay olacaktır.

Öğrenci İndirim Kartlarına Başvurun

Öğrenci olmanın birçok avantajı vardır. Bu avantajların en güzeli ise her alanda sizlere özel indirimlerin mevcut olması! Yiyecek, içecek, giyim, sigorta, turizm, seyahat, ulaşım ve daha pek çok alanda tasarruf etmenizi sağlayan bu öğrenci kartlarına kolaylıkla başvurabilirsiniz. Örneğin, ISE Card dünyanın her yerindeki müzelerde, turistik mekanlarda ve ulaşımda indirim sağlar.2 Diğer bir seçenek ise ISIC Card’dır.3 Size uçak bileti, teknoloji, yemek ve eğlencede indirim sağlar. Çoğu kartın, çeşitli indirimlere ulaşmanızı sağlayan bir seferlik başvuru ücreti vardır.

Araştırabileceğiniz Üniversiteler:

British Columbia Üniversitesi

Kanada, uluslararası öğrenciler tarafından yüksek öğrenim için en çok tercih edilen ülkelerden biridir. Okul sonrası iş imkanları, çalışma ve göçle ilgili avantajlı hükümet politikalarına ek olarak, yaşam kalitesiyle de uluslararası öğrenciler için mükemmel bir kombinasyon oluşturmaktadır.

1908 yılında kurulan British Columbia Üniversitesi sunduğu yüksek eğitim fırsatlarıyla Kanada’nın en iyi üniversitelerinin içinde yer alır. İki ana kampüsünün biri Vancouver’da, diğeri ise Okanagan Vadisi’nde bulunmaktadır. 166 farklı ülkeden 18.000’den fazla uluslararası öğrenci burada eğitim görmektedir.4 Ayrıca dünyadaki en iyi devlet üniversitesi sıralamasında ilk 20’de yer alır.5

Toronto Üniversitesi

980 adet çeşitli eğitim programları ve kayıtlı 90.077 öğrencisi ile Toronto Üniversitesi, Kanada’nın en prestijli kurumlarından biridir.6 1827 yılında kraliyet tüzüğü ile Ontario eyaletindeki en eski üniversite olan King’s College olarak kurulmuştur. Başlangıçta İngiltere Kilisesi tarafından kontrol edilen üniversite, seküler bir kurum haline geldikten sonra 1850’de bugünkü adını almıştır. Lokal öğrenci topluluğunun dışında, dünya çapında 159 ülke ve bölgeden gelen uluslararası öğrencileri barındırır. Dersler, Toronto, Scarborough ve Mississauga şehir merkezinde bulunan ilgili kampüslerde sunulmaktadır. Toronto Üniversitesi 2021 yılında dünyanın en iyi 18. Üniversitesi seçilmiştir.

Londra Metropolitan Üniversitesi

Büyülü ve kalabalık bir şehirde, dünyanın en iyi üniversitelerinden birinde okumak isteyenler, Londra Metropolitan Üniversitesi’ne gitmeyi düşünebilir. Londra Metropolitan Üniversitesi, 147 farklı milletten gelen öğrenci topluluğuyla, farklı kültürleri bünyesinde barındırır.7 Kampüs, üniversite öğrencileri için dünyanın en iyi şehri olan Londra’nın kalbinde yer almaktadır. Üniversitedeki derslerin çoğu, ihtiyaçlarınızı en iyi karşılayabilmek için hem tam hem de yarı zamanlı olarak sunulmaktadır. Londra’nın müzik ve sanat ile iç içe geçmiş şahane atmosferi eşliğinde öğrencilik yaşamını sürdürebilir ve İngiliz kültürünün güzelliklerini şehrin merkezinde deneyimleyebilirsiniz.

Western Michigan Üniversitesi

Amerika’da orta batısnda, tam bir Amerikan deneyimi arayanlar için araştırılabilecek okullar listesinin içinde Western Michigan Üniversitesi de bulunuyor. Michigan, Kalamazoo’da bulunan Western Michigan Üniversitesi, 1903 yılında kurulmuştur. Bu üniversite yüzde 8.3 oranında uluslararası öğrenci barındırır.8 Yalnızca 2015’ten 2016’ya kadar uluslararası öğrencilere verilen toplam burs oranı 6.4 milyon dolardır.9 256  lisans ve lisansüstü programdan ve kampüs içinde yer alan 32 farklı spor kulübü ve 400’e yakın öğrenci organizasyonundan kendinize en uygun olanı seçebilirsiniz.10 Özellikle Amerikan futboluna ilginiz varsa, bu üniversite sizin için ideal!

Minnesota Morris Üniversitesi

Küçük bir kasaba üniversitesi deneyimi arayanlar, Minnesota Morris Üniversitesi’ni çok sevecek.11 Kampüsü, Minneapolis’in yaklaşık iki buçuk saat batısında, sadece 5,400 kişilik bir nüfusa sahip Morris şehrinde yer alır. Bu üniversite, 120’den fazla öğrenci organizasyonunun yanı sıra seçilebilecek 34 anadal ve 35 yan dal bulunmaktadır. Özellikle sanat dalı yapmak isteyen öğrenciler için büyük fırsat sağlayan bu üniversite, uluslararası öğrencilere de kucak açıyor. Ayrıca büyük şehrin kalabalığı ve pahalılığından kaçmak isteyenler için ideal bir mevkii olma özelliği taşıyor.

İnternetten Uluslararası Eğitim Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

Yurtdışında okumak istiyorsanız, aralarından seçim yapabileceğiniz sayısız okul ve fırsat bulunuyor. ABD, İngiltere ve Kanada’nın her şehrinde, uluslararası öğrencileri ağırlamaya, kaliteli bir eğitim kazandırmaya ve burs olanaklarında yardımcı olmaya hazır okullar mevcut. İlgilendiğiniz bir programı bulmak için siz de en kolay ulaşabileceğiniz internet kaynaklarını kullanın. Okulların web sitelerine göz atabilir, burslar hakkında çeşitli kaynaklardan araştırma yapabilir ve uluslararası çalışmalarla ilgili ücretler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Her okulun neler sunabileceğini karşılaştırın ve geleceğinizi planlayın. Unutmayın, yurtdışı deneyimi tartışmasız kariyerinize ve özgeçmişinize büyük katkı sağlarken, kişisel gelişiminizde de etkili rol oynayacak.

Ece Daviso

Contributor

Ece Daviso is a brand marketing expert and translator. She earned her bachelor's degree in Translation and Interpretation (Turkish/English) and then combined her language skills with her interest in fashion communications. Daviso has worked for several multinational textile companies, including Reebok.